Bizimle Paylaşır mısınız? Forumumuz İlköğretim Öğretmenlerinin Paylaşım Yeri Olarak Tasarlanmıştır. Üye Olarak Yeni Konular Ekleyebilir, Eklenilen Konulara Yorum ve Düşünce Yazabilir, Doküman Paylaşımında Bulunabilirsiniz. Lütfen Üye Olarak Bizi Destekleyiniz.

4. Sınıf Kuvvet ve Hareket Tema Etkinlikleri

İleti: 85
Kayıt: 10 Mar 2012, 11:47

Kuvvet ve Hareket Tema Etkinlikleri

İleti Yaban » 14 Mar 2012, 20:42

Sınıf içi eğitim öğretim faaliyetlerini destekleyici, pekiştirici, bireysel çalışmaya yönelik öğrenci başarısını artırıcı, kalıcı öğrenmeyi sağlayıcı, zengin içerikli etkinlik örnekleri ve ders dokümanları. Kuvvet ve Hareket Konu Kavrama Etkinliği, Kuvvet ve Hareket Konu Pekiştirme Etkinliği, Kuvvet ve Hareket Konu Kavrama Test Etkinliği, Kuvvet ve Hareket Konu Tarama Test Etkinliği, Kuvvet ve Hareket Süreç Değerlendirme Etkinliği, Kuvvet ve Hareket Etkinlik Bak, Kuvvet ve Hareket Etkinlik Yap, Kuvvet ve Hareket Ev Çalışması, Kuvvet ve Hareket Öğrenci Çalışması, Kuvvet ve Hareket Öğrenme Ürünü, Kuvvet ve Hareket Öğretme Çalışması, Kuvvet ve Hareket Doğru-Yanlış Etkinliği, Kuvvet ve Hareket Boşluk Doldurma Etkinliği,
Eklentiler
Kuvvet ve Hareket Boşluk Bulmaca 1
kuvvet_ve_haraket_bosluk_bulmaca.rar
(3.61 MiB) 678 defa indirildi

Kuvvet ve Hareket Boşluk Doldurma 2
kuvvet_ve_haraket_bosluk_doldurma.rar
(2.21 MiB) 496 defa indirildi

Kuvvet ve Hareket Bulmaca
kuvvet_ve_haraket_bulmaca.rar
(2.27 MiB) 436 defa indirildi

Kuvvet ve Hareket Test 1
kuvvet_ve_haraket_etkinlik_test.rar
(7.8 MiB) 477 defa indirildi

Kuvvet ve Hareket Test 2
kuvvet_ve_haraket_test_1.rar
(3.1 MiB) 392 defa indirildi

Kuvvet ve Hareket Test 3
kuvvet_ve_haraket_test_2.rar
(2.88 MiB) 399 defa indirildi


İleti: 31
Kayıt: 19 Kas 2012, 09:51

Re: Kuvvet ve Hareket Tema Etkinlikleri

İleti yaren28 » 19 Kas 2012, 10:09

HAREKET VE KUVVET

Hareket, fizikte mekanik konusu içerisinde yer alır. mekanik ile nesnelerin hareketi ve durgun kalma özellikleri açıklanmaya çalışılır. Böylece evrendeki gezegen ve yıldızların hareketleri açıklanabilir, bina, köprü, gökdelen gibi binalar inşa edilebilir, uçak, gemi ve denizaltı gibi araçlar yapılabilir. Kısaca, dünya ve uzayda var olan veya var olması istenen birçok özellik mekanik konusu ile açıklanabilir.

İnsanların en iyi çok ilgilendiği ve günlük yaşamında karşılaştığı fiziksel olaylardan birisi harekettir. bu nedenle fizik bilimine genellikle hareket konusu ile başlanır.

HAREKET BİLİMİNİN TARİHSEL GELİŞİMİ

Hareket çok eski zamanlardan beri insanların ilgisini çeken bir konu olmakla beraber, sistematiğinin oluşması ancak 1600'lü yıllara denk gelmektedir. Bu çağda batı dünyasında ortaya çıkan Galileo ve Newton, hareket biliminin sistematik özelliğinin oluşmasının temelini atmışlardır. 19. yüzyılın sonlarına kadar bu bilim adamlarının ortaya attığı fikirler büyük oranda kabul görmüştür. Fakat 20. yüzyılda atom ve atom altı parçacıklar üzerinde yapılan çalışmalar ve teknolojideki hızlı gelişim bu bilim adamlarının fikirlerinde bir takım değişiklikler yapılması gerektiğini ortaya koymuştur. Kuantum Mekaniği ve Görelilik Teorisi yapılan bu çalışmalar sonrası, mekaniği ve hareketi daha iyi açıklamışlardır.

HAREKET VE KUVVET KONUSU İÇİN BAZI TEMEL KAVRAMLAR

Skaler ve Vektörel Büyüklükler

Sadece bir sayı ve bir birim ile belirtilen uzunluk, kütle, zaman gibi büyüklüklere skaler büyüklükler denir. 500 metre, 50 m/s, 175 cm, 3 saat gibi büyüklükler skaler büyüklüklerdir.

Vektörel büyüklükler ise, bir sayı ve bir birim yanında yönü de olan büyüklüklerdir. A'dan B'ye 2 saate gitmek vektörel bir büyüklüğü ifade eder.

Uzunluk ve Zaman Birimleri

Hareketi iyi anlayabilmek için ilk olarak temel uzunluk ve zaman ölçülerini bilmek gerekir.

Metre uzunluğun temel ölçü birimidir. Bir metre, Paris'ten geçen, kuzey kutbu ve ekvator arasındaki boyuna çizgi boyunca ölçülen uzaklığın on milyonda birisidir. Bu bir metreyi temsil eden metal çubuk Uluslararası Ağırlıklar ve Ölçüler Bürosu'nda bulunmaktadır.

Bir metrenin uzunluğunu belirlemenin bir başka yolu ise, bilimdeki hızlı gelişmelerden birisi olan ışık hızından yararlanmaktır. Buna göre 1 metre = Işığın boşlukta 1/299,792,458 saniyede yol aldığı mesafedir.

Saniye ise = Sezyum atomunun yayınladığı belli bir dalga boyundaki ışığın, 9192631770 devir yapması için geçen zamandır.

Kütle, enerji, zaman, hız, kuvvet ve sıcaklık gibi bir ölçme aracı ile ölçülebilen büyüklükler fiziksel niceliklerdir. Bu tür büyüklükler genel olarak iki kısımda incelenir. Bunlar:

1) Skaler Büyüklükler

2) Vektörel Büyüklüklerdir.

1) Skaler Büyüklükler

Yalnızca sayılarla ifade edilebilen ve bir birimi olan büyüklüklere denir. Skaler büyüklükler, kütle, sıcaklık, güç, zaman, iş vb. olarak incelenebilir. Örneğin; 3 metre, 5 kilogram, 35 oC, 600 Newton, 220 Volt gibi.

2) Vektörel Büyüklükler

Ölçülen büyüklüklerin bazılarındaki sayısal değer ve birim bazen bu veriyi anlamak için yeterli değildir. Bu büyüklüğün yönü, şiddeti, başlangıç noktası ve doğrultusu da önem kazanır. Örneğin; "Araba Ankara'dan İstanbul'a doğru saatte 90 km/sa hızla hareket ediyor" cümlesinde aracın yönü, doğrultusu ve hızı gibi kavramlar bilinmesi gereken değerlerdir.

Vektörel büyüklük; şiddeti, yönü, doğrultusu ve başlangıç noktası belirlenebilen büyüklüklerdir. Yani yönlendirilmiş doğru parçalarına vetör denir. Vektörel büyüklükleri simgesi üzerine ok işareti konularak skaler büyüklüklerden ayırt edilmektedir.

İleti: 8
Kayıt: 28 Ekm 2012, 18:00

Re: Kuvvet ve Hareket Tema Etkinlikleri

İleti busra84 » 19 Kas 2012, 18:09

HAREKET VE KUVVET ETKİNLİĞİ
Eklentiler
4-bfenetk-15-kuvvetvehareket-1-.doc
(35 KiB) 679 defa indirildi


Fen ve Teknoloji

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir