Bizimle Paylaşır mısınız? Forumumuz İlköğretim Öğretmenlerinin Paylaşım Yeri Olarak Tasarlanmıştır. Üye Olarak Yeni Konular Ekleyebilir, Eklenilen Konulara Yorum ve Düşünce Yazabilir, Doküman Paylaşımında Bulunabilirsiniz. Lütfen Üye Olarak Bizi Destekleyiniz.

8.Sınıf Merkezi Sistem Sınavları

Site Yöneticisi
İleti: 399
Kayıt: 09 Şub 2012, 23:09

8.Sınıf Merkezi Sistem Sınavları

İleti Hamit » 19 Ekm 2013, 07:44

Yeni SBS sistemi olarak adlandırılan TEOG 8. Sınıf ortak sınavlar nasıl yapılacak, 8. Sınıf Ortak sınavda her dersten kaç soru çıkacak sorulacak. Yeni Ortaöğretime geçiş sistemi sınavı ortak sınav konuları, kaç soru çıkacak, sınav nasıl yapılacak, tüm sorularınızın cevabını hazırladık.
Yeni Merkezi ortak sınav sisteminde ; Seviye Belirleme Sınavı (SBS) yerine öğrenciler 8. sınıfta her dönem 6 dersten birer defa toplam olarak yılda 12 sınava tabii olacak. Bu 6 derste test usulü olacak ve 20’şer sorudan oluşacak. Birinci dönemdeki ortak sınav kasım ayının son haftasında, ikinci dönemdeki ortak sınav ise nisan ayının son haftasında yapılacak. 8. Sınıf Ortak Sınavlar Nasıl Yapılacak Kaç Soru Sorulacak (TEOG) 2013 2014
meb
Milli Eğitim Bakanlığı, Merkezi ortak sınav sisteminin tüm ayrıntılarını içeren bir rapor sundu. Bu raporda, yeni sınav sisteminin incelikleri yer alıyor. Yeni uygulamada, öğrencilerin okullarında girdiği yazılılardan bir tanesi sıkı denetimli bir şekilde tüm Türkiye genelinde ortak yapılacak. Öğrenciler, sınavda o güne kadar işlenen tüm konulardan sorumlu tutulacak. Sınav 40 dakika sürecek. Merkezi sınavlarda, alışım süreci geçtikten sonra açık uçlu sorular da yer alacak. Öğrenciler sınavlara kendi okullarında girecek. Birinci dönem ortak sınav kasım ayının son haftasında, ikinci ortak sınavı ise nisan ayının son haftasında yapılacak.
DİN KÜLTÜRÜ DERSİNE TABİİ OLMAYAN ÖĞRENCİLERİN SINAV DEĞERLENDİRMESİ 5 TEMEL DERS ÜZERİNDEN YAPILACAK
Merkezi ortak sınavlar,Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından belirlenen ‘temel dersler” üzerinden yapılacak. Bu dersler; Fen ve Teknoloji, Matematik, Türkçe, T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleridir. Yalnız Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini almayan öğrenciler bu dersten muaf tutulacak. Bu öğrencilerin sınav değerlendirmesi 5 temel ders üzerinden olacak.
Merkezi ortak sınavlar sadece 8. sınıflar için geçerlidir. Bu sistemin SBS’den farklı yanı ortak sınavlara giremeyen öğrencilerin telafi hakkı olmasıdır. Merkezi sınav günlerinde resmi belge veya velisinin izniyle mazeretini ispatlayan öğrenciler, sınava katılmasalar dahi tekrar belirlenen tarihlerde mazeret sınavına girebilecekler. Fakat son hak mazeret sınavıdır bu sınava da girmeyen öğrenciler sınava girmemiş sayılırlar. Mazeret sınavları, ortak sınavda çıkan sorularla konu olarak eşdeğer fakat asla aynısı olmayacaktır. Mazeret sınavı öğrencilerin kendi okulları dışında farklı sınav salonlarında yapılacaktır.
Ortaöğretim kurumlarına yerleştirme puanı 6, 7 ve 8. sınıf yıl sonu başarı puanlarının yüzde 30’u ile 8. sınıfta yapılacak merkezi ortak sınav puanın yüzde 70’inin toplamından oluşacak. 8. sınıfta, 6 temel dersten 3 yazılı sınava tabii olanların 2.’si, 2 yazılı sınava tabii olanların 1.’si merkezi ortak sınav olarak kabul edilecek. Başarı puanı hesaplanırken bütün derslerin yazılıların ve performans değerlendirmelerinin ortalaması alınması suretiyle öğrencinin o derse ait başarı notu belirlenecek. 6, 7 ve 8. sınıfların yıl sonu başarı puanı 300 üzerinden merkezi ortak sınavların puanı 700 üzerinden hesaplanacak, ortaöğretime geçiş puanı ise bu ikisinin ortalaması alınarak 500 üzerinden hesaplanacak.
EŞİT PUANA SAHİP ÖĞRENCİLERİN YIL SONU BAŞARI PUANI VE DEVAMSIZLIKLARINA BAKILARAK KARAR VERİLECEK
Yanlışlar doğru cevapları götürmeyecek. Puanları eşit 2 öğrenci bulunması zarfında öncelikle, 8, 7 ve 6. sınıflardaki yıl sonu başarı puanı yüksekliği, özürsüz devamsız gün sayısının azlığı dikkate alınarak yerleştirme yapılacak. Merkezi ortak sınavlarda eşitsizlik olmaması açısından tüm yurtta müfredatın eşit uygulanması sağlanacak. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, müfredatın tüm yurtta uyumlu işlenmesi için akademik takvim hazırladı. Bu akademik takvim öğretmenlerin müfredatı yetiştirmesi açısından bağlayıcı olacak. Tüm okullarda eğitimin eksiksiz gitmesi yürütülmesi açısından öğretmen açıkları giderilecek.
Merkezi sınavların, normal sınavlardan tek farkı normal yüksek güvenlik sağlanmasıdır. Öğretmenler sınav gözetmeni olarak kendi görev aldıkları okulların dışında görev alacaklar. Gerektiği durumlarda öğrencilerin sınıfları değiştirebilecek. Sınav salonlarına kamera sistemi yerleştirilecek. Tek okullu olan bölgelerde il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından görevlendirilen yetkililer sınavın uygulanmasını sağlayacak. Öğrenciler için il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından sınav salonları belirlenecek. Sınav salonunda görevli öğretmenler tarafından kopya tespit edilir ise öğrenciye sınav tutanağı tutulacak ve sınavı geçersiz olacaktır.
KİŞİYE AİT KİTAPÇIK DAĞITILACAK
Merkez ortak sınavlarda, sınav güvenliği açısından her öğrenciye farklı kitapçık hazırlanacak. İlk etapta kişiye ait kitapçık dağıtılamayacak. Fakat Ortak sınav güvenliği açısından en az 2 farklı kitapçık türü hazırlanacak. Sınavlar iki gün sürecek. Bir günde en fazla 3 sınav yapılacak. Sınavın olduğu günler okul tatil olacak. Sınavlar, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) tarafından yapılacak. Öğrenci hangi yabancı dil eğitimi görüyorsa o dilden sınava tabii tutulacak. Sınavda görev alacak öğretmenlere ek bir ücret uygulaması yapılmayacak. Sınav sonrası sorular kamuoyunda yer alacak.
İlerleyen zamanlarda sınavın açık uçlu soruları da içermesi planlandığı için o dönemde barkod benzeri sistemlerle yazılılar değerlendirilecek. Sınavlarda öğrencilerden sınav ücreti adına hiçbir ücret istenmeyecek. Sınav salonuna kalem, silgi gibi ihtiyaçlar haricinde cep telefonu, kitap, defter sokulmayacak. Öğrenciler sıralarda tekli oturarak sınava girecek. Sınavda iki farklı kitapçık türü dağıtılacak ve sınav salonlarında 2 öğretmen bulunacağından kopya girişiminin önüne geçilecek.
Merkezi sınavlarda kullanılmak üzere nitelikli ve zengin bir soru havuzu hazırlandı. Bu havuzlar soru hazırlama ekipleri tarafından hazırlanıyor. Ayrıca, bu soru havuzu öğretmenlerden gelecek sorularla zenginleşecek. Gelen sorular, alanında uzman kişiler tarafından incelendikten sonra soru havuzuna dahil edilecek. Anadolu liseleri, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri ve özel okullar da olmak üzere tüm sınavla öğrenci alan okullar için ek bir sınav yapılmayacak.
Eklentiler
8.Sınıf Merkezi Sistem Türkçe Konuları
Türkçe.doc
(72 KiB) 214 defa indirildi

8.Sınıf Merkezi Sistem Matematik Konuları
Matematik.doc
(121 KiB) 203 defa indirildi

8.Sınıf Merkezi Sistem Fen ve Teknoloji Konuları
Fen veTeknoloji.doc
(156 KiB) 113 defa indirildi

8.Sınıf Merkezi Sistem İnkılap Tarihi Konuları
TC İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük.doc
(160 KiB) 161 defa indirildi

8.Sınıf Merkezi Sistem Din kültürü Ahlak Bilgsi Konuları
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi.doc
(109.5 KiB) 140 defa indirildi

8.Sınıf Merkezi Sistem İngilizce Konuları
İngilizce.docx
(46.48 KiB) 140 defa indirildi

8.Sınıf Merkezi Sistem Fransızca Konuları
Fransızca.doc
(63.5 KiB) 151 defa indirildi

8.Sınıf Merkezi Sistem Almanca Konuları
Almanca.docx
(27.24 KiB) 162 defa indirildi


Tartışma Platformu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir